Ana Sayfam Yap

Facebook

Twitter

Grubumuza Katıl (1750) Basında Biz İletişim  

Van ve Erciş’te depremin izleri tamamen silinecek

23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de Van Merkez ve Erciş’te meydana gelen depremden sonra, 300 gün gibi kısa bir sürede afet konutlarını inşa eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), şimdi de Van ve Erciş’te depremin izlerini silmek amacıyla kentsel dönüşüm hamlesi başlatıyor. Bölgede uygulanacak kentsel dönüşüm projesiyle ağır hasarlı ve enkaz halindeki binalar yıkılarak yerine depreme dayanıklı yeni konutlar inşa edilecek.

Proje kapsamında Van Merkez Şerefiye Mahallesi’nde 874, Erciş’te de 871 konut inşa edilecek. Erciş’te uygulanacak kentsel dönüşüm projesiyle depremde ağır hasar gören Yusuf Paşa Cami ile Erçiş Belediyesi hizmet binası da yeniden inşa edilecek.

Şerefiye Mahallesi yenilenecek
Afet konutlarını kış aylarının zor şartlarına rağmen 300 günde tamamlayan TOKİ, depremin izlerini tamamen silmek amacıyla kolları sıvadı. Van Merkez Şerefiye Mahallesi’nde uygulanacak kentsel dönüşüm çalışmaları için hasar gören binaların yıkım çalışmaları tamamlanarak hak sahipleri ile anlaşmalar da sağlandı. İdare, Şerefiye Mahallesini 874 depreme dayanıklı, modern konut inşa edecek.

Spor alanları oluşturulacak
Van Merkez Şerefiye Mahallesi’nde inşa edilecek konutlar 90 ve 125 metrekare büyüklüğünde bu alan için özel olarak tasarlandı. Konut bölgesi yaya yolları ile birbirine bağlanacak. Oyun alanları, oturma alanları, spor sahaları gibi sosyal donatılara da yer verilecek. Proje alanında yeni konutlarda ikamet edecek vatandaşlarımızın kullanımına yönelik ticaret merkezi inşa edilecek. Yıkımları tamamlanan Polis lojmanları ise proje kapsamında yenilenecek.

Erciş TOKİ ile yeniden doğacak
 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen depremde en fazla can kaybının yaşandığı Erciş’in çehresi, TOKİ’nin uygulayacağı kentsel dönüşüm projesiyle değişecek.

Erciş’te 44 hektarlık alanda uygulanacak kentsel dönüşüm kapsamında hasarlı, ağır hasarlı ve enkaz halinde bulunan 147 işyeri ve 400 konut yenilenerek 871 konut inşa edilecek. Konutlar 105, 115, 125, 135 ve 150 metrekare olmak üzere 5 farklı tipte yapılacak.

7 dönüm yeşil alan
Proje alanında sportif faaliyetlerin karşılanması için 3.000 metrekare spor ve oyun alanları tasarlandı. Çevreyle iç içe yaşama imkanı sunulacak projede, 7.000 metrekare rekreasyon alanı oluşturuldu.

Yusuf Paşa Camii yeniden inşa edilecek
Kentsel dönüşüm projesiyle depremde ağır hasar gören Yusuf Paşa Camii de yeniden inşa edilecek. 1600 metrekare olarak planlanan 2500 kişilik cami, ilçenin bütününe hitap edecek bir konumda planlandı.

Kentsel dönüşümle ilçenin en önemli ticaret merkezi Atatürk Caddesi üzerinde zarar görmüş işyerlerin yerine altta işyeri üstte büro kullanımına uygun yeni ticari alanlar oluşturulacak. Yaklaşık 20 metre genişlikte planlanan Atatürk Caddesi, Erciş için önemli bir yaya bölgesi olacak.

Erciş’e otantik çarşı
Erciş meydanının bir cephesini yerel ticaretin yeniden canlanacağı otantik çarşı oluşturacak. Otantik çarşı, iç avluya bakan 16 adet ve dış cephede de 20 adet işyeri ile yaklaşık 16.350 metrekare inşaat alanına sahip olacak. Otantik çarşı konut bölgesi ile meydanı birleştiren bir yapı olarak planlandı. İç avluya bakan işyerleri, halen faaliyet gösteren peynirci ve kasaplar için konumlarından uzaklaşmaksızın, daha sağlıklı koşullarda ticari faaliyetlerine devam edebilmeleri için tasarlandı. İpek Yolu’nun kesişme noktasında ticaret merkezi olması yönüyle de Karakoyunlu Devleti’ne başkentlik yapmış olan Erciş bu sayede tarihi ticari önemini günümüzde de artırarak sürdürecektir.

Belediye hizmet binası da yenileniyor
Depremde ağır hasar gören ve daha sonra yıkılarak enkazı temizlenen Erciş Belediyesi hizmet binası da yenilenecek. Erciş – Van karayoluyolu üzerine inşa edilmesi düşünülen hizmet binası, 7.500 metrekare alan üzerine kurulacak. Erciş-Van yolu cephesine 12.000 metrekare alan üzerine özel bir hastane, 15.000 metrekare alana sahip bir de alışveriş merkezi inşa edilecek.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında ilk olarak belediye hizmet binası ile Atatürk Caddesi ve çevresindeki ticari kullanımların inşaatı başlatılacak. Bununla birlikte Yusuf Paşa Camii ve meydanı, uygulamaya geçirilecek ilk yapılardan olacak. Kentsel dönüşüm projesinin tamamlanmasıyla deprem sonrasında enkaz halinde ve ağır hasarlı binalar yenilenerek Erciş merkezinde ticaretin yeniden canlanması sağlanacak. Sosyal donatılar ve rekreasyon alanlarıyla bölge halkının refah seviyesinin artırılması ve ilçenin sağlıklı çevre koşullarına kavuşturulması hedefleniyor.

Kaynak : toki.gov.tr

Etiketler :
Tarih : 18.11.2012 Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş
YASAL UYARI : Haber sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve fotoğraflar, ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.
Copyright © 2011 Chip Yazılım
Bu sitede kullanılan resim , logo ve banner uygulamaları tamamiyle Chip Yazılım Hizmetlerine aitir.
İzin alınmadan kullanılması yasaktır. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım : Chip Yazılım Hizmetleri
Çakşır Köklü Macun
Yeni Vidyo