Ana Sayfam Yap

Facebook

Twitter

Grubumuza Katıl (1750) Basında Biz İletişim  

TOKİ’nin Çukurambar’daki arsasına rekor teklif

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ankara’nın yeni cazibe merkezi Çukurambar Mahallesi’ndeki 57.788 metrekarelik arsayı rekor bir fiyata sattı. Gazi Üniversitesi’nce “kampüs ve eğitim binalarının yapımı karşılığında” TOKİ’ye devredilen arsa için düzenlenen ihalede, sektörün devleri kıyasıya yarıştı.

İhaleyi, TOKİ’ye rekor bir teklifle, 275.220.000.00 lira gelir payı öneren “Türkerler İnş. Tur. Maden. Enerji Üretim Tic. Ve San. A.Ş. ve Gestaş İnş. Tic. Ve San. A.Ş.” iş ortaklığı kazandı.

Arsa karşılığı yapılan gelir paylaşımı projeleri, TOKİ'nin sosyal nitelikli konut projelerinin finansmanı açısından önem taşıyor. TOKİ, portföyündeki kıymetli arsaları, “arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle” değerlendiriyor. Kamu kurumları için nitelikli hizmet binaları inşa eden TOKİ, bu kurumlara ait atıl durumdaki arsaları da değerlendirerek, Hazine’den herhangi bir kaynak almadan finansman sağlıyor.

TOKİ, Gazi Üniversitesi’nin kampüs ve eğitim binalarını da yeniden inşa edecek. Binalarını yenilemesi karşılığında Gazi Üniversitesi, Ankara’nın Çukurambar Mahallesi’ndeki arsasını TOKİ’ye devretti.

Konut ve ticaret alanı
Konut ve ticaret alanı olarak planlanan, “29101 ada 18 parsel ve 29102 ada 5 parseldeki” 57.788 metrekare arsa için TOKİ’nin Bilkent’deki yerleşkesinde 28 Eylül’de düzenlenen ihaleye sektörün önde gelen firmaları katıldı. Kıyasıya rekabetin yaşandığı ihalede “Türkerler İnş. Tur. Maden. Enerji Üretim Tic. Ve San. A.Ş. ve Gestaş İnş. Tic. Ve San. A.Ş. İş Ortaklığı” 275.220.000.00 TL ile en yüksek gelir payı önerdi. Yapılan inceleme sonunda en yüksek teklifi veren firma ihaleyi rekor bir fiyatla kazandı.
“Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeli” ile ihaleye çıkarılan arsa üzerine rezidans ve alışveriş merkezi yapılabileceği gibi, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak, özel hastane ve özel eğitim tesisleri de inşa edilebilecek. Ayrıca arsa üzerine ticari satış üniteleri, çok katlı mağaza, restoran, kafe, lokanta gibi işletmeler, özel spor tesisleri, yönetim binaları ve konut da yapılabilecek.
İhale ''Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Satış, Devir, İntikal, Kiraya verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği'' kapsamında açık ihale usulü ile gerçekleştirildi. İhale, yerli, yabancı inşaat firmalarına ve bunların kendi aralarında ya da finans kuruluşlarıyla yapacakları ortak girişimlere açık, ancak uluslararası bir ihale niteliğinde sayılmadı. Teklifler, Teklif Alma Şartnamesinin ilgili maddeleri esaslarına göre değerlendirilip, herhangi bir şartlı teklif kabul edilmedi.

Üniversitelerin kampüsleri TOKİ’den
TOKİ kamu binalarının yanı sıra birçok üniversitenin kampüs ve hizmet binalarının yapımını da sürdürüyor. Kamu kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını inşa eden TOKİ bu kapsamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hizmet binası, Gümrük Müsteşarlığı hizmet binası ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Proton Çarpıştırıcı binasını tamamlayıp teslim etti. İdare, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), PTT Genel Müdürlüğü için İstanbul Hadımköy’de Posta ve Kargo İşleme Merkezi ve Gümrük Müsteşarlığı Araştırma Merkezi binası gibi çok sayıda kamu binasını inşa ediyor.

Etiketler : TOKİ Çukurambar arsası
Tarih : 18.11.2012 Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş
YASAL UYARI : Haber sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve fotoğraflar, ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.
Copyright © 2011 Chip Yazılım
Bu sitede kullanılan resim , logo ve banner uygulamaları tamamiyle Chip Yazılım Hizmetlerine aitir.
İzin alınmadan kullanılması yasaktır. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım : Chip Yazılım Hizmetleri
Çakşır Köklü Macun
Yeni Vidyo