Ana Sayfam Yap

Facebook

Twitter

Grubumuza Katıl (1750) Basında Biz İletişim  

Konutta yeşil dönüşüm başlıyor

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nce düzenlenen Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi başladı. Zirvede geleceğin tasarruflu ve çevreci konutları masaya yatırıldı.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayelerinde ve TOKİ’nin desteğiyle Türkiye’de binaların çevresel etkileri konusunda farkındalık oluşturmak, bilgi ve bilinç düzeyini yükseltmek, yeşil binaların gerekliliği konusunu Türkiye’nin gündemine taşımak amacıyla yeşil dönüşüm temasıyla 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi düzenleniyor.

İstanbul Swissotel’deki zirveye Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel,  ve konut sektörünün önde gelen isimleri katıldı. Zirvede 100’den fazla akademisyen, sivil toplum kuruluşu ve sektör temsilcisinin ortak aklı doğrultusunda şekillenen “Yeşil Bina Sertifikası”  kılavuzunun tanıtımı da yapıldı.

Bu yılki zirvede binaların yeşil dönüşümünün yanı sıra kentler ve toplumların da yeşil dönüşümü değerlendirildi. Daha Yaşanabilir Şehirler İçin Ulusal-Uluslararası İşbirlikleri, Yeşil Dönüşümün Yatırım Maliyetleri, Teknoloji-Yapı Kent İlişkisi, Geleceğin Yeşil İş Modelleri, Yerel Yönetimlerin ve Dünya Yeşil Bina Konseylerinin Tecrübe Paylaşımı zirve konularından bazılarını oluşturdu. Ayrıca bu yıl ilk kez “Yeşil Gençlik Hareketi” adı altında üniversite öğrencilerinin katılımlarıyla etkinlikler düzenlendi.

Zirvenin açılışında konuşan Bakan Bayraktar, bakanlık olarak Türkiye'nin gelişimine paralel şehircilik anlayışıyla marka kentler oluşturacaklarına değinerek, kentsel dönüşümü bu çerçeveye oturtarak çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Bayraktar, yeni binalarda rüzgar, güneş enerjisi, yağmur suyundan istifade etme şeklinde yenilikler ortaya konulacağını vurguladı.         

Kentsel dönüşüm sonrasında ekolojik şehirlerin sayısının artacağını dile getiren Bakan Bayraktar, dünyada genel olarak kişi başına yeşil alan 8-12 metrekare arasında iken, dönüşüm çalışmalarında yeşil alan kriterinin 18 metrekare olacağını söyledi.       

''KAYABAŞI PROJESİNDE İDDİALIYIZ''   

Bakan Bayraktar, İstanbul'da 2 tane yeni büyük şehir projesi bulunduğuna değinerek, Kayabaşı projesinde iddialı olduklarını ifade etti. Bayraktar, ''Dünyada kurulan şehirlere baktığımız zaman, Kuala Lumpur gibi, hatta geçmişte çok iddialı kurulan Vancover, Seattle gibi şehirlere baktığımız zaman, Kayabaşı'nın da onlarla mukayese olabilecek durumda olduğunu görmekteyiz'' dedi.      

Projeyi 3'üncü büyük havaalanını içine alacak, 1,5 milyonu barındıracak tarzda modern bir şehir olarak büyütme çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Bakan Bayraktar, ihale çalışması biten projenin, İstanbul'un kentsel dönüşüm sürecine katkı yapacağını belirtti.    

''DÖNÜŞÜMÜ ARTIK GÖZÜMÜZ KESİYOR''

Erdoğan Bayraktar, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi projesine karşı çıkanlar olduğunu kaydederek, şöyle dedi: ''Ben bunlarına o kadar fazla kızmıyorum. Fakat bunların söylemlerine takılanlara çok üzülüyorum. Hakikaten bugün dönüşümü artık bizim gözümüz kesiyor. Bu milletin desteği, projeyi sahiplenmesi oldukça, biz ülkemizi salaş yapılardan, kaçak yapılardan kurtaracağız. Konfor bahşeden, yeşil bina olan ve enerji tasarruflu olan, çevresi parklarla, bahçelerle donanmış yerleşim birimlerini üreteceğiz. Fakat buna karşı çıkmak isteyen kesimlerin dönüşümünü nasıl yapacağız bizim kafamızı yoran o. Kurum olarak belli bir kulvarda olan, pozisyon olarak destek vermesi gerektiği yerde olup da hala daha bu projeye destek vermeyenleri nasıl dönüştüreceğiz gerçekten bu bizi düşündürüyor ve bu konuda çözüm üretmiş değiliz.''        

Müteahhitlik firmalarının İzmir, Bursa, Diyarbakır gibi gelişmekte olan şehirlere yatırım yapılması gerektiğini dile getiren Bakan Bayraktar, yenilenecek 6,5 milyon konutun büyük bölümünün yeşil bina tarzında tasarlanacağını söyledi.

Kaynak : tokihaber.com.tr

Etiketler : kentsel dönüşüm
Tarih : 21.02.2013 Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş
YASAL UYARI : Haber sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve fotoğraflar, ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.
Copyright © 2011 Chip Yazılım
Bu sitede kullanılan resim , logo ve banner uygulamaları tamamiyle Chip Yazılım Hizmetlerine aitir.
İzin alınmadan kullanılması yasaktır. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım : Chip Yazılım Hizmetleri
Çakşır Köklü Macun
Yeni Vidyo