Ana Sayfam Yap

Facebook

Twitter

Grubumuza Katıl (1750) Basında Biz İletişim  

Haydar Aliyev Kültür Merkezi Göz Kamaştırıyor

Türk mühendisleri Orta Asya’da başarılı projelere bir yenisini ekledi. Azerbaycan’ın en büyük sembollerinden biri haline gelen Alev Kuleleri’ni inşa eden DİA Holding, 250 milyon Euro’ya mal olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi projesini de bitirdi. Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarımını yaptığı proje, şimdiden Azerbaycan ve Bakü şehrinin simgesi haline geldi. Merkez, Azerbaycan mitolojisinde Hazar’ın yükselişini ve dalgalarını mimariye yansıtıyor. Kültür merkezinin içinde konferans salonu, kütüphane ve medya merkezi, müze, kapalı otopark, hizmet merkezi ve galeriler ile yapay bir göl ve göl kafeteryası bulunuyor.
 
Projenin inşaatının 3,5 yılda tamamlandığını belirten DİA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hassan Gozal, projenin tamamının Türk mühendis ve işçisinin başarısı olduğunu söyledi. Gozal, “Projede 1.500 kişi çalıştı. Üzerinde kullanılan kompozit hiçbir parça birbiriyle benzer değil. Dış kabuk 15 binden fazla sayıda ve her biri farklı ölçü, şekil ve eğrisel yüzeye sahip panellerden oluşuyor. Avrupa’da üretilen paneller bir lego bulmaca misali taşıyıcı uzay kafes sistemi üzerine tek tek monte edildi. 101 bin metrekarelik bu şaheseri kısa sürede ortaya çıkardık.” dedi. Zaha Hadid’in dünya üzerindeki projelerinin inşasının yaklaşık 10 yıl sürdüğünü belirten Gozal, bu projenin Zaha Hadid’in en büyük ve en kısa sürede biten projesi olduğunu söyledi.
 

Etiketler : türk mühendis kültür merkezi
Tarih : 08.11.2013 Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş
YASAL UYARI : Haber sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve fotoğraflar, ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.
Copyright © 2011 Chip Yazılım
Bu sitede kullanılan resim , logo ve banner uygulamaları tamamiyle Chip Yazılım Hizmetlerine aitir.
İzin alınmadan kullanılması yasaktır. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım : Chip Yazılım Hizmetleri
Çakşır Köklü Macun
Yeni Vidyo