Ana Sayfam Yap

Facebook

Twitter

Grubumuza Katıl (1750) Basında Biz İletişim  

BKM’DE YENİ DÖNEM BAŞLADI

Bankalararası Kart Merkezi genel müdürlüğüne atanan sektörün deneyimli isimlerinden Soner Canko, 25 Temmuz 2011 tarihinde göreve başladı.

 

BKM Genel Müdürü olarak atanması nedeniyle bir açıklama yapan Soner Canko, Bankalararası Kart Merkezi’nin gerek kartlı ödeme sektörü, gerekse bankacılık sektörü içinde son derece önemli ve stratejik bir konumda olduğunu belirterek, temel hedeflerinin “nakit kullanımı yerine banka ve kredi kartlarının tercih edilmesini sağlamak” olduğunu söyledi. Türk kartlı ödeme sektörünün kısa sürede Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı konumuna geldiğini belirten Soner Canko, Bankalararası Kart Merkezi’nin Avrupa’nın en büyük üçüncü servis sağlayıcısı olduğunun da altını çizdi. Haziran 2011 itibarıyla Türkiye’de 49 milyon adet kredi kartı, yaklaşık 2 milyon POS terminali, 30 binin üzerinde ATM ve 75 milyonu aşkın banka kartı adetine ulaşıldığını sözlerine ekledi.

 

Kartlı ödeme sistemlerinde yakın gelecekte bizleri bekleyen gelişmeler hakkında açıklamalar yapan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko,   Avrupa’da kartlı ödeme sistemleri konusunda en hızlı gelişen pazarlardan birine sahip olan Türkiye’nin, yeni nesil ödeme teknolojilerini uygulayan öncü ülkeler arasında olduğunun altını çizdi. BKM olarak yeni nesil ödeme teknolojilerinde altyapı ve araştırma çalışmalarını hızlandıracaklarını söyleyen Soner Canko: “toplu taşımada kartlı ödeme sistemlerinin kullanımının tüm Türkiye geneline yayılması, e-devlet projelerinde ödeme sistemlerinin yaygınlaştırılması ve temassız kart teknolojilerinin yoğun bir şekilde kullanılacak olması ile 2023 yılı itibariyle nakit tarihe karışacak” dedi.

 

Yabancı kartların kullanımında rekor artış yaşandı...

Yabancı turistler kredi kartları ile sadece altı ayda

2,3 Milyar $ tutarında döviz bıraktı.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, yaz sezonunda ülkemize gelen turist sayısının artması ile kredi kartı ile yapılan harcamaların da arttığını söyledi. Ocak-Haziran döneminde yabancı kartlarla yapılan alışveriş tutarının 2,3 milyar dolar’a ulaştığını söyleyen Soner Canko, bu tutarın bir önceki yıla oranla yüzde 35 oranında artış sağladığını belirtti.

 

Soner Canko, bu yıl tatillerini ülkemizde geçirmeyi tercih eden Arap ülkelerinden gelen turist sayısında, önceki yıllara göre önemli bir artış gözlendiğini belirtirken, yabancı turistlerin perakende sektörüne büyük bir ivme kazandırdığının da altını çizdi ve yaz sonuna kadar yabancı kartlarla yapılan alışverişlerde kuyumculuk, tekstil ve hizmet sektörü harcamalarında önemli bir artış beklediklerini de sözlerine ekledi. 

E-Ticaret 2011’de Coştu,

İlk Altı Ayda Artış, Yüzde 40’i Buldu …

 2011 yılı ilk altı aylık e-ticaret kullanım verilerini değerlendiren Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, hızlı ve kolay alışveriş olanağı sağlayan e-ticareti tercih edenlerin her geçen gün arttığını söyledi. Soner Canko, kart sahiplerinin güvenlik konusunda bilinçlendirilmesi ve düzenlenen kampanyaların e-ticaret hacminin artışında olumlu etki yarattığını belirtti. 

 Soner Canko, ”Yerli ve yabancı kredi kartları ile farklı elektronik ticaret sitelerinden yaptığımız harcamaların işlem adedi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 oranında artış göstermiştir.” dedi.

 

Türkiye’nin dünyada en fazla internet kullanıcısına sahip ilk 15 ülke içinde bulunduğunun altını çizen Soner Canko internet erişimine sahip olan kullanıcı sayısındaki artış, yerli ve yabancı firmaların e-ticaret yatırımı yapması, mevcut firmaların altyapılarındaki iyileştirmeler, tanıtım faaliyetlerindeki artış ve internet alışverişindeki fiyat ve kolaylık avantajı ile e-ticaret hacminin gelecek dönemde daha da artmasını beklediklerini ifade etti.

 

 

Etiketler : Bankalararası Kart Merkezi BKM
Tarih : 01.08.2011 Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş
Copyright © 2011 Chip Yazılım
Bu sitede kullanılan resim , logo ve banner uygulamaları tamamiyle Chip Yazılım Hizmetlerine aitir.
İzin alınmadan kullanılması yasaktır. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım : Chip Yazılım Hizmetleri
Çakşır Köklü Macun
Yeni Vidyo