Ana Sayfam Yap

Facebook

Twitter

Grubumuza Katıl (1750) Basında Biz İletişim  

Türk iş adamlarını Vietnam'a yatırım yapmalı

Türkiye'nin Hanoi Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Türk iş adamlarını Vietnam'a yatırım yapmaya davet ederek, ''Türk iş adamlarının Vietnam'da özellikle turizm ve inşaat sektörlerinde yapacakları yatırımlar, ülkemiz aleyhine olan dış ticaret yapısına da olumlu katkı yapacaktır'' dedi. Türkiye'nin Vietnam'a yeni atanan Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret ederek, Başkan Çetin Osman Budak ve diğer yöneticilerle görüştü. Ziyarette Türkiye ile Vietnam arasındaki ticaretin artırılması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

ALTYAPI ÖNEMLİ FIRSAT

Büyükelçi Oktay, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Vietnam'ın 90 milyon nüfusu ile gelişen bir ekonomiye sahip olduğunu, özellikle yeni başlayan alt yapı yatırımlarının Türk müteahhitleri için önemli fırsatlar sunduğunu belirtti. ABD ve Çin'li firmaların ülkenin stratejik sektörlerinde yer aldığını ifade eden Büyükelçi Oktay, Türk iş adamlarını da vakit kaybetmeden Vietnam'daki büyük potansiyelden pay almaya davet etti.

ANTALYA’YA BENZİYOR

Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü: ''En büyük misyonum, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek. Antalyalı iş adamları, Vietnam'a gelerek oradaki iş imkanlarını değerlendirebilirler. Antalya'nın turizm alanındaki tecrübeleri Vietnam ile paylaşılabilir. Vietnam'ın Na Trang şehri Antalya'ya benzeyen bir kent. İki şehir arasında bir kardeş şehir protokolü imzalanabilir. Böylelikle Antalyalı turizm yatırımcıları tecrübelerini oraya aktarmış olacaklardır. Türk iş adamlarının Vietnam'da özellikle turizm ve inşaat sektörlerinde yapacakları yatırımlar, ülkemiz aleyhine olan dış ticaret yapısına da olumlu katkı yapacaktır.''

900 MİLYON DOLARLIK TİCARET VAR

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak da, 2010’da Türkiye'den Vietnam'a 106 milyon dolarlık ihracata karşılık 751 milyon dolarlık ithalat yapıldığını belirterek, bu tablonun dengeye oturtulması gerektiğini söyledi. Budak, “Bunun için de başta turizm olmak üzere diğer sektörlerden iş adamlarımızı o bölgeye yönlendirebiliriz. Antalya'dan çok sayıda iş adamımız Tayland ve Çin'e gidiyor. Biz onları Vietnam'a da yönlendirebiliriz'' diye konuştu.

Etiketler : Vietnam Türk iş adamları
Tarih : 27.06.2011 Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş
Copyright © 2011 Chip Yazılım
Bu sitede kullanılan resim , logo ve banner uygulamaları tamamiyle Chip Yazılım Hizmetlerine aitir.
İzin alınmadan kullanılması yasaktır. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım : Chip Yazılım Hizmetleri
Çakşır Köklü Macun
Yeni Vidyo